سنگ شجر منظره

معرفی کامل سنگ زیبای شجر

در این مقاله قصد داریم هر آنچه از سنگ شجر، چه آنچه تحقیق کردیم و چه تجربه هایی که بدست آوردیم رو به اشتراک بزاریم . همچنین دسته بندی انواع سنگ شجر و طریقه اسم گذاری به دلیل تصاویر و نقشهای متفاوت ایجاد شده بر روی سنگها را کامل توضیح بدیم.
در انتها نیز درمورد روش قیمت گذاری روی انواع شجر و خواص جالب توجه آن ها توضیحاتی ارائه خواهد شد .

همه چیز در مورد سنگ شجر

تاریخچه شجر

قرن هاست که سنگ‌ها از جمله سنگ عقیق به عنوان گوهری گرانبها در جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرد.
عقیق شجر یا دندریت(dendrite) آگات، اسم خود را از واژه یونانی به معنای مانند درخت گرفته است . این نوع عقیق ها معمولا بی رنگ، سفید، یا خاکستری می باشد و نقش هایی مانند درخت یا سرخس و گاهی اوقات نمایش بی نظیر منظره های طبیعت را به دلیل وجود آهن و منگنز به نمایش می گذارد ، که در اصطلاح به این خاصیت دندریت می گویند.
در واقع این گونه سنگ ها همانند نگاتیو در دوربین های عکاسی قدیمی، تصویری از یک لحظه طبیعت را در خود ثبت کرده اند… .
این گوهر یکی از فراوان ترین نوع عقیق ها می باشد به طوری که در بازار اماکن یافتن نگین شجر اصلا کار سختی نیست… .
در زمان قدیم این نگین در تمامی مراحل زندگی گذشتگان از تجارت گرفته تا کشاورزی نقش مهمی داشته است.
در یونان قدیم سنگ شجر نشانه عروس جنگل و روح درخت بوده و به همین دلیل آن را در زمین های کشاورزی خود خاک می کردند تا محصولشان زیاد و باکیفیت باشد.

 

استفاده از سنگ شجر

استفاده درمانی از سنگ شجر تا تمدن مصر و یونان باستان ادامه پیدا کرد و آوازه آن به افریقا، خاور میانه و روسیه نیز رسید . این گوهر زیبا به عنوان نگینی بسیار مناسب برای تراش و جلا خود را مطرح ساخت ، و از قرن پانزدهم تا اواخر قرن نوزدهم در آلمان راه خود را در بازار های جهانی باز کرد . امروزه نیز خرید و فروش این گوهر زیبا را در آلمان مورد استقبال گوهر شناسان و کلکسیون دارها می بینیم .

 

سنگ شجر در ایران

در ایران چند سالی هست که شجر مورد استقبال افراد عموم و گوهرتراش ها قرار گرفته شده ، و از استخراج تا بهره بری انواع نگین شجر، تلاش و زحمتهای زیادی انجام می شود… .
مناطقی مثل قائنات خراسان جنوبی که اسم شجر قائن به عنوان برند این سنگ شناخته می شود ، و زبان زد همه افرادی که با سنگ شجر سر و کار دارن شجر قائن رو ، جز شجرهای با کیفیت از لحاظ ساختار نقش و اشکال درون سنگ می شناسند .
همچنین پیدایش پدیده ای بی نظیر از شجره هفت رنگ و شجرهای رنگی با مناظر طبیعت ، در مناطق دیگر خراسان جنوبی از قبیل سه قلعه و فردوس که هر سنگ شجری رو به نام اون شهر یاد می کنند می شود نام برد .

 

نحوه تشکیل سنگ شجر

درباره منشا تشکیل شجر روایاتی وجود دارد که با توجه به دلایل علمی میتواند آنها را مورد بررسی مجدد قرار داد.
به عنوان مثال این پندار وجود دارد که شکل شجر ، انعکاس رعد و برق آسمان در داخل کانی میباشد و یا روایاتی از این دست که کم نیست و در بین عوام رواج دارد… .

 

شرایط مورد نیاز برای تشکیل سنگ شجر

حالت اول

شرایط تشکیل بدین نحو است که دی اکسید منگنز Mno۲ و دی اکسید سیلیسیم Sio۲ در Ph های نزدیک به هم متبلور میشوند ، ولی تبلور و انجماد کریستالی دی اکسید منگنز کمی سریعتر از شبکه کریستالی سیلیس میباشد . به عبارت دیگر هنگامی که کریستال سیلیس به صورت ژله ای وجود دارد ، دی اکسید منگنز به صورت دندریتی رشد کرده و متبلور میشود ، و بعد از آن ساختار ژله ای سیلیس منجمد میشود ، و این تاخیر زمانی تبلور بین دو ساختار میباشد که باعث ایجاد و تثبیت این اشکال داخل کانی میشود .

در مرتبه بعد نگین تراش با تشخیص مسیر و لایه تصویر ، به تراش نگین اقدام میکند و اینجاست که ذوق هنرمندِ جواهرتراش در هویت بخشی به اشکال نقش سازنده ای دارد .
این دسته از شجرها را که شکل گیری بلور و ایجاد تصاویر در آنها به صورت همزمان میباشد را شجر اولیه (شجر پایه) میگویند .

اکثرا ساختارهای ایجاد شده در این دسته از عقیقهای شجر به صورت سه بعدی میباشد .

 

حالت دوم

در حالت دوم از شکل گیری سنگ شجر ، محلولهای محتوی اکسید منگنز و یا ترکیبات دیگر به داخل ترکها و شکستگیهای داخل عقیق یا کریستال نفوذ کرده ، و در امتداد همین نفوذ متبلور میشوند و جهت انتشار این گونه شجرها ، بسته به زاویه ترکها و منافذ ، اکثرا به صورت دو بعدی میباشد .

به این دسته از شجرها که بین تشکیل شبکه کریستالی مادر (سیلیس) و شکل گیری شجر فاصله زمانی وجود دارد ، شجر ثانویه میگویند . ( یعنی اینکه شجر یا تصویر بعد از ایجاد سنگ شکل گرفته است)

 

دسته بندی شجر

  1. شجر قائن
  2. شجر منظره
  3. شجر مصور (شجرهایی که تصویر درون انها الهام از طبیعت گرفته اند ، و شباهت به آنها دارند . مانند:اشکال پرندگان، اسامی، و اشکال طبیعی دیگر)
  4. شجر بهاره(هفت رنگ)
  5. شجر پاییزه
  6. شجر شکوفه
  7. شجر خزه ای

 

قیمت گذاری شجر

قیمت سنگ شجر به وضوح و تشابه نقش و همچنین اندازه نگین بستگی دارد و در قیمت گزاری نگین عقیق شجر، سلیقه فروشنده و ذوق خریدار حرف اول را میزند… .
گاهی شجرهایی با نقشهایی بی نظیر می بینیم که قیمت گذاری سخت و سلیقه ای میشه و بستگی به صاحب سنگ داره… .

 

شما میتوانید از بخش فروشگاه وبسایت ایران سنگ خرید سنگ شجر را با اطمینان کامل از کیفیت انجام دهید .

درباره واحد مدیریت سنگ ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *